Virtuális Notesz. Balla D. Károj jegyzetei

Miénk itt a tér – a Blogtér?

Amikor kiutáltuk Gyurcsány blogját

A Blogter. Hu ingyenes blogszolgáltatónál az az érdekes helyzet alakult ki, hogy a szolgáltatók (a cég vezetői) maguk is blogolnak és igen aktívan részt vesznek a bloggeri közösség formálódásában és életében. Mégis csodálkoznak és rendreutasító főnökökként viselkednek, ha a mezei bloggerek időnként beszólnak nekik, ha kifogásolnak valamit a szájt működtetésében. Én például a minap nem hagyhattam szó nélkül, hogy a cég meghívta blogolni Gyurcsány Ferencet, akinek azonnal kiemelt helyet biztosítottak a főoldalon. Mit keres politikus egy civil közösségben, ráadásul olyan valaki, aki megosztó személyiség – de ha már mindenáron az volt a cél, hogy itt blogoljon, kezelje úgy a budapesti SEO szolgáltató, mint a többi bloggert, ne biztosítson számára örökös jogon kiemelt helyet. No persze értem én: jön a választás…

Azt gondolom, Gyurcsánynak épp elegendő országos fórum áll a rendelkezése, hogy elmondja mondandóját, ha kormányzás helyett blogolni akar, legyen neki egy kiemelt sajátja mondjuk a Népszabadság online felületén, de egy épp most formálódó, más fórummal nem rendelkező civil közösség porcelánboltjában ne legyen elefánt.

Írtam egy nyilatkozatot, sokan csatlakoztak a tiltakozásomhoz, lett belőle némi  kavarodás. A lényeg, hogy végül kiutáltuk magunk közül a miniszterelnök urat, mindösszesen 2 posztja jelent meg a Blogtéren… Mi meg vertük tovább buzgón a laptopunk billentyűzetét.

gyurcsány blog 2006 blogtér

Pollner (Pécsi Ferenc) a HVG .HU keretében vezetett (azóta sajnos megszűnt) Médiablogjában minderre így reagált:

Miénk itt a tér (?)

Lassan olyan vagyok, mint egy zenei szerkesztő a Kossuth Rádióban: Minden témáról eszembe jut egy régi sláger. Most az LGT a címben idézett örökzöldjét dúdolom, miközben a Blogteren zajló „tiltakozó akció” hozzászólásait olvasom.

BéDéKá nyilatkozatában azt kifogásolja, hogy a vendégbloggernek meghívott Gy.F. blogger kiszorította a „civil bloggereket” a Blogter címlapjának áhított főhelyéről.

A nyilatkozathoz számosan csatlakoztak, állást foglaltak. Sajátos helyzet, hogy az ingyenes blogszolgáltónál nagy nyilvánosságot kapott „civil” bloggerek úgy viselkednek, mintha a Blogter az ő alulról építkező, civil kezdeményezésük lenne. (Ebben nyilván része van a Blogter vezetésének is, mivel miközben az üzleti életben megszokott módszerekkel profi vállalkozást építget, a bloggerek felé ezt az arcát inkább takarhatná, próbál maga is egyenrangú csapatjátékosként feltűnni.)

Az általános szerepzavar persze nem a véletlen műve. A Blogter mögött komoly fejlesztői munka áll, itthon szokatlan méretű (bár néhány elemében igen béna) kampánnyal robbantak be a piacra. Igazi értékük azonban nem ez, hanem a blogoló közösség. Nem elég megszerezni őket, állandó gondoskodást, kényeztetést igényelnek.

A látogatottság folyamatos növeléséhez azonban nem elegendő néhány jól író „civil blogger”, kellenek a celebritások. Nekik pedig kijár a főhely. A kiemelt hírességek új olvasókat szerezhetnek, a féltékeny bloggerek viszont zúgolódni kezdenek. (Szerintem a választások után valamelyik ráérő pártvezért kellene meghívni a Blogter élére. Nekik nagy gyakorlatuk van a különböző érdekcsoportok közötti egyensúlyozásban.)

Kiszolgáltatott helyzetben vannak a bloggerek is. „Tetszettek volna saját (blog)forradalmat csinálni!”( – mondom Antall után). Ez persze nem olyan egyszerű. A Blogter által biztosított nyilvánosság a legtöbb blogger számára máshol elképzelhetetlen, vagy csak nagyon hosszú, kitartó munkával érhető el.

A címlap szerkesztési elveinek vitatása, a kiemelt helyekért folyó harc szinte a kezdetektől jellemzi a Blogtert. A tetszetős dizájn és a jól működő infrastruktúra kialakítása azonban láthatóan sokkal egyszerűbb, mint a „rejtett értékek” felhozatalát szolgáló közösségi címlapszerkesztés kitalálása.

Utóirat: BéDéKá nyilatkozatának különös dimenziót ad, hogy az ő blogja sem közönséges „civil blog”, hanem a Balla D. Károly néven kifejtett “írói munkásságának” önálló blogtartalommal is rendelkező reklámfelülete:-)


Balla D. Károj blogja

Ez a blog a szolgáltató döntése miatt 2021-től nem bővíthető új posztokkal. A szerző több fontos oldala innen érhető el: Balla D. Károj Webirodalom. A Google keresőben a kárpátaljai költő el-ipszilonos nevére a Wikipédia után ez az első releváns találat: Posztmodern író: Balla D. Károly.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!