A parlamenti demokrácia felszámolása
Miközben a nyugati államokban a parlamenti demokrácia kiszélesítése folyik, sőt, egyre nagyobb terep kap a közvetlen, azaz részvételi demokrácia, aközben Magyarországon az Orbán Viktor vezette Fidesz-kormány a mögötte álló kétharmados többség birtokában folyamatosan nyirbálja a kormány korlátlan működését szabályozó és ellenőrző intézményrendszert.
Ma Magyarországon a kormánynak van parlamentje és nem a parlamentnek kormánya.
Hajmeresztő ötlettel állt elő a minap Kövér György, az Országgyűlés fideszes elnöke. A politikus az Inforádió Aréna című műsorában hétfőn “egyfajta rendeleti” kormányzásról beszélt, “annak rossz íze nélkül”. A rádió újságírójának kérdésére ennek kapcsán kifejtette: “A törvényhozási tárgykörök kijelölése mint egyes törvények részletessége tekintetében a magyar törvényhozás túllép az optimális határokon.” Megítélése szerint a törvényhozás “nagyobb részben fordítsa az energiáit arra, amire most éppenséggel nagyon kevés energiája jut – és az elmúlt húsz évben is így volt ez -, a végrehajtó hatalom ellenőrzésére”. Számoltassa be a kormányt gyakrabban, legyen abban szigorúbb, hogy a felhatalmazással, amit kapott, miképpen élt. “Ezt pedig csak idézőjelek között lehet rendeleti kormányzásnak nevezni” – jelentette ki a házelnök.
Ennél is nyíltabban fogalmazott a magyar Parlament elnöke a Zalai Hírlapnak adott interjújában: “Érdemes lenne elszánni magunkat annak érdekében, hogy a parlament nagyobb mozgásteret hagyjon a kormánynak, és ne mindent törvényben akarjon szabályozni” – állította Kövér László, aki ezzel nem letéteményesévé, hanem felszámolójává vált a parlamenti demokráciának.
Ez a blog a szolgáltató döntése miatt 2021-től nem bővíthető új posztokkal. A szerző több fontos oldala innen érhető el: Balla D. Károj Webirodalom. A Google keresőben a kárpátaljai költő el-ipszilonos nevére a Wikipédia után ez az első releváns találat: Posztmodern író: Balla D. Károly.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: