Régebbi, épp egy évvel ezelőtti vita a Facebookon arról, hogy a mai fiatalok nem dolgoznak ; azt hittem, rég lezárult. Ám a napokban egy-két hozzászólásom friss lájkokat kapott, ami azért meglepő, mert egy erősen összezáró vallási közösségről van szó, amelynek a tagjai természetesen sokkal hajlamosabbak lelkipásztoruk (a volt kárpátaljai püspök – szovjet időben lakodalmi zenész – véleményének igazat adni, semmint egy ezt megkontrázó liberális szabadgondolkodó okfejtésének. És lám, most valahogy mégis szaporodnak a lájkok – és a tetszésnyilvánítók éppenséggel kárpátaljaiak. Viszont fiatalok, akiket az expüspök alighanem vérig sértet, épp csak legtöbbjük meghunyászkodott tekintélye előtt. Néhányaknak azonban, épp egyéves késéssel, úgy tűnik, megjött a bátorsága. Amikor itt, a Virtuális Noteszben tavagy augusztusban aktuálisan megszellőztettem a dolgot, még épp azon keseregtem, hogy
miközben a püspöki dörgedelem százszámra kapta a lájkokat és több százan meg is osztották e remek szavakat, én egyetlenegy pozitív visszajelzést sem kaptam. Bár egyszer értesítést kaptam egy lájkról és a nevemet tartalmazó hivatkozásról, de mire megnéztem volna, már nem volt ott.
És most mégis.
Kérlek, ha van türelmetek hozzá, olvassátok el a lelkészi dörgedelmet és a teljes vitából legutóbb általam kiragadott részleteket itt:
Ha kevés a türelmetek, akkor csak annak a hozzászólásomnak az érdemi részét, amely most néhány aktuális lájkot kapott:
a fiatalok szerencsére sokfélék, van ilyen és van másmilyen, van jónak és vannak rossznak ítélhető jelenségek, folyamatok. van deviancia és van zsenialitás, van elidegenedésre és erőszakra, de van szárnyaló társadalmi aktivitásra és roppant hasznos munkára is példa. a társadalmi tendenciák felől nézve a mai fiatalok eredményesebbek az életben, mint a korábbi generációk, tudásuk nagyobb és főleg hasznosabb abban a világban, amelyben élnek. az általános az, hogy a fiatalokra nehezedő nyomás ellenére nagyon szépen helytálnak, eredményesek, életrevalóak. persze: rengeteg az ellenpélda. de aki csak ezeket látja és ebből azonosít: az tévedésekre ragadtatja magát. nem tudhatom, ti hogy neveltétek a gyerekeiteket és ők hozzák-e ezeket a vádaskodásokat. az én családi, baráti és ismerősi körömben sokkal több a pozítív példa, de persze akadt negatív is, de nem az a jellemző. meg kellene érteni, hogy a világ és abban az értékrendek átalakultak. meglehet, hogy “munka” alatt sem ugyanazt értitek. egy számítógépes program megírása két óra alatt például nektek biztosan nem munka, holott értéke mondjuk 300× annyi, mint egy nyolcórás munka a mezőn. erre azt fogjátok mondani, hogy a programot nem lehet megenni, a krumplit meg igen. igazatok van. de én a munka értékéről, hasznáról, előremutató jellegéről beszélek. a fiatalok értékesebb munkát végeznek, mint az előtte járó generációk tagjai. ez tudományosan bizonyítható. a fiatalabb generáció tartja el az idősebbet, NEM PEDIG FORDÍTVA. ez is bizonyítható. nem kellene személyes sérelmekből szentenciákat levonni és valami hamis erkölcsi magaslatról kinyilatkoztatni. PONT EZT UTÁLJÁK BENNETEK A FIATALOK. ne vádaskodjatok, ne dohogjatok: nekik szerencsére ezzel nem tudtok ártani, de saját magatokat megmérgezitek vele.
Ez a blog a szolgáltató döntése miatt 2021-től nem bővíthető új posztokkal. A szerző több fontos oldala innen érhető el: Balla D. Károj Webirodalom. A Google keresőben a kárpátaljai költő el-ipszilonos nevére a Wikipédia után ez az első releváns találat: Posztmodern író: Balla D. Károly.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: